Sağlık Politikaları Başkanlığı

DEVA Partisi’nden Kızılay’a kan verme çağrısı: Yöneticilere duyduğumuz öfke, hayat kurtarmanın yerini almasın’ DEVA Partisi’nden Kızılay’a kan verme çağrısı: Yöneticilere duyduğumuz öfke, hayat kurtarmanın yerini almasın’

17 Nis 2023
DEVA Partisi’nden Kızılay’a kan verme çağrısı: Yöneticilere duyduğumuz öfke, hayat kurtarmanın yerini almasın’

Kızılay’ın kan stoklarının azalmasına ilişkin açıklama yapan DEVA Partili Aysun Hatipoğlu, “Özellikle deprem sonrası dönemde kan bağışı miktarını ciddi oranda arttırmak bir kat daha önem arz ediyor. Yöneticilere duyduğumuz öfke ve hayal kırıklığının, insan hayatı kurtarmanın yerini almasına izin vermeyelim” dedi.

Vatandaşlara kan verme çağrısında bulunan DEVA Partisi Sağlık Politikaları Başkanı Aysun Hatipoğlu, Kan, Kızılay ya da siyasi iktidarın artık uzatmaları oynayan kibirli yöneticilerine bırakılamayacak, terk edilemeyecek kadar hayati bir konudur. Her zaman ve her durumda sağduyuyu esas alan hamiyetperver vatandaşlarımızın müspet bir yaklaşımla, uzun zamandır kötü yöneticiler elinde yanlış politikalarla yönetilen Kızılay’ın daha fazla kan kaybetmesine izin vermemeleri çok önemlidir. Özellikle deprem sonrası dönemde kan bağışı miktarını ciddi oranda arttırmak bir kat daha önem arz ediyor. Yöneticilere duyduğumuz öfke ve hayal kırıklığının, insan hayatı kurtarmanın yerini almasına izin vermeyelim” ifadelerini kullandı.

Hatipoğlu açıklamasında şunları söyledi:

Kalp ameliyatlarının yüzde 30unun ertelendiğini öğrendik

Geçtiğimiz günlerde Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü’nün kan stokunun çok ciddi oranda azaldığı, ellerinde sadece üç günlük kan kaldığı yönündeki açıklamaları medyaya yansıdı. Bunu müteakip kan stoklarının kritik seviyenin bile oldukça altında olduğu ve bu düşüş nedeniyle, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmirdeki hastanelerde, kan ihtiyacının en fazla olduğu kalp ameliyatlarının yüzde 30'unun ertelendiğini öğrendik.”

Bu kurumda bir süredir gurur duyulamayacak şeyler olmaktadır

Kızılay, kökü 19. yüzyılda kurulmuş Hilal-i Ahmere dayanan, ülkenin kan ihtiyacı da dahil, afet yönetimi ve halk sağlığı ile ilgili pek çok hayati görevi büyük bir hassasiyetle yerine getirmiş güzide bir kurumdur. Yakın zamana kadar başarılı çalışmalarıyla hepimiz için gurur ve güven kaynağı olmuştur. Üzülerek görüyoruz ki, ülkemizin en büyük değerlerinden biri konumundaki bu kurumda bir süredir pek de gurur duyulamayacak şeyler olmaktadır. Kızılay önce 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde son derece kötü bir sınav verdi. Kurum depremzedeler için ücretsiz olarak tedarik edilmesi gereken çadırları fahiş ücret karşılığı sattığı yönündeki haberlerle, ardından da kurum yönetiminin akıl, insaf ve vicdan ölçüsüne sığmayan bu satışa ilişkin, tutarsız, ciddiyetsiz açıklamaları ve sorumsuz tavırlarıyla gündeme geldi.”

Kızılay’ı liyakatli kadrolara teslim edeceğiz

Kızılay’ın parti kimliğini ve sadakati esas alan bir değerlendirme ile atanan ve ehil olmayan kişilerce kötü yönetildiğini savunan Hatipoğlu, Bunun sonucunda da vatandaşlarımız artık Kızılaya kan vermekten kaçınır hale geldi. 14 Mayıstan sonra Kızılay’ı liyakatli kadrolara teslim edeceğiz. Bu güzide kurumun itibarını yeniden yükselteceğiz” dedi.

  • İLGİLİ ETİKET:
  • #KAN BAĞIŞI
  • #KIZILAY

Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

17 Nis 2023